DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3155790,75%
Ankara

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

8 okunma

Yüksek fiyatlara karşı marketlere ‘kâr sınırı’ önerisi

ABONE OL
24 Kasım 2022 01:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temel gıda ve temizlik ürünlerinde enflasyon ve maliyet artışlarının etkisiyle fiyatlar yükselmeye ve el yakmaya devam ediyor. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, çözümün para, hapis cezası ya da kapatma cezası ile olmayacağını, yasal düzenleme ile olabileceğini söyledi. Çakar, “Yasal düzenleme ile maliyet fiyatı üzerine en fazla yüzde 10 kâr sınırı getirilmeli” dedi.

Ticaret Bakanlığı, temel gıda ve temizlik ürünlerinde “fahiş fiyat uyguladığı ve stokçuluk yaptığı” belirtilen zincir marketler ve işletmelere yılın ilk 10 ayında toplam 9 milyon 403 bin TL para cezası verdi. Pandemide ise toplamda 56 milyon 602 bin 168 TL idari para cezası uygulandı. Cezalar, fiyatlarda düşüş sağlamadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşü yaptığı açıklamada kontrollerin çok daha farklı uygulamalarla devam edeceğini, kabine toplantısında buna ilişkin atılacak adımların masaya yatırılacağını söyledi. Erdoğan, “Çünkü para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. Değişik öneriler var. Bütün mesele yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım” demişti.

‘YASAL DÜZENLEME İLE KÂR ORANI SINIRLANDIRILMALI’

DHA’ya açıklamalarda bulunan Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, cezaların yetersiz olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Çözüm için bir yasal düzenleme yapılmak zorunda. Özellikle piyasaya hakim olan birtakım tekeller var. Başta zincir marketler olmak üzere, gıda ve tarımsal ürünleri satan firmaların satış fiyatları konusunda bir sınırlama getirilmeli ve buna ilişkin yasal düzenleme yapılmalı. Zincir marketler ve firmalar çiftçiden bu ürünleri alıyorlar, üzerine yüzde 300-400 kârlarını koyarak satıyorlar. Ya da birtakım aracılardan, toptancıdan alıp satıyorlar. 3-4 kat kâr etmemesi için bu konuda bir sınırlama olmalı. Nasıl olmalı; bu ürünleri satan firmaların 1 kilo için maliyeti nedir, bunun kendisine maliyetini devlet onlarla görüşerek analiz edip, yasal düzenlemede maliyet fiyatı üzerine en fazla yüzde 10 kâr sınırı getirilmeli, kâr sınırlamasına uyulup uyulmadığına ilişkin de yoğun periyodik denetimler yapılmalı. Aksi takdirde tek başına cezaların ağırlaştırılması, kâr oranını sınırlandırmaya ilişkin yasal düzenleme olmadan yeterli olmayacak.”

‘ARACILAR ORTADAN KALDIRILMALI’

Çakar, kalıcı çözüm için ise piyasanın tekelleşmesinin önlenmesi gerektiğini belirterek, “Aracı sistemin ortadan kaldırılması gerekir. Doğrudan doğruya küçük çiftçilerden aracı olmadan tüketiciye gelebileceği bir düzen kurulmalı. Bunun için de devletin devreye girmesi gerekir. Büyük firmalar var, bunlar piyasayı yönlendiriyor, tekel piyasanın ortadan kaldırılması gerekiyor. Aracı sistemi ortadan kaldıracak, dağıtımı düzenleyecek bir organizasyon gerekli. Tarımsal KİT’lerin yeniden kamusallaştırılması gerekiyor, yeni tarımsal, gıda KİT’leri kurulması gerekiyor. Bu kitler aracılığı ile bu ürünlerin dağıtımını doğrudan tüketiciye bu kitler yapsın. Eskiden bu yapılıyordu, şimdi çok daha iyi yapılabilir. Devlet müdahalesi ile, KİT’lerin kurulması ile dağıtımını bizzat devlet yaparsa; aracı, toptancı, tekeller ortadan kalkarsa, gıda, sebze fiyatları 5’te 1’e iner, 25 liralık ürün 5 liraya iner” diye konuştu.

‘KAPATILMALARI ÇÖZÜM DEĞİL’

Çakar, fahiş fiyat uygulayan işletmelerin kapatılmasının çözüm olmadığını vurgulayarak, “Ceza çözüm değil, kapatılması çözüm değil. Kamu müdahale etmediği sürece çözüm olmaz. KİT’ler tüketiciye çok ucuz fiyata gıda satıyordu, geniş dağıtım ağları vardı. Cezaları ağırlaştırmak çözüm değil, sistemin tamamen ortadan kaldırılması lazım. Kabine toplantısında bunun konuşulması gerekiyor. KİT’lerin kamusallaştırılması, yeni KİT’lerin kurulması, gıda ürünlerinin tüketiciye bizzat dağıtılması şeklinde çözüm önerileri konuşulmalı. Üretim, tüketim, dağıtım fiyat politikalarını devletin belirlemesi lazım” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.